ŞECERE NEDEN ÖNEMLİDİR - Touche D'amour Kennel

ŞECERE NEDEN ÖNEMLİDİR

Umarım ki bu yazı sizleri bilgilendirir ve ülkemizde artan sahtekarlıkların önüne geçmenizi sağlar.

YETİŞTİRİCİ OLARAK (FCI-KIF) İLK AMACIMIZ IRKI VE IRK STANDARTLARINI KORUMAKTIR.

Ancak Sosyal Medya’da yapılan bazı paylaşımlar bizi gerçekten üzmekte ve ırkların geleceğini tehdit etmektedir.

ŞECERE NEDİR? NEDEN ÖNEMLİDİR?

Soy kütüğü anlamına gelen “Şecere” (Soy kütüğü belgesi), soy ağacı demektir. Şecereli köpek ise annesi babası ve daha ileri geçmişi, ataları bilinen ve ırk standartlarını uygun olarak “kayıtlı” olan köpek demektir.

Köpeğin ırk garantisi sadece Soy Kütüğü Belgesi – Şeceredir.

Irk garantilidir, mikroçiplidir, aşıları tamdır, safkandır, pasaportludur, puppycardlıdır gibi ifadeler ırk ile ilgili değildir.

İlanlarda gördüğünüz ifadeleri muhakkak doğrulayın.

Ülkemizde birçok Federasyon Şecere düzenlemektedir (KIF, AVKIF, FCE, UKIFED). Bunlar arasında tek uluslararası geçerliliği olan ve SIKI kurallara bağlı olarak verilen Şecere,FCI-KIF şeceresidir.

Şecere aile içi çiftleşmelerin önüne geçilmesinin yanı sıra, genetik bozuklukların yeni nesillere aktarılmasının önüne geçer. Soy kütüğü Belgesine sahip olan köpek, belli kurallar ve fiziki ve tıbbi kontroller altında üretilmiş, ırkın tüm özelliklerini taşıyan köpek anlamına gelmektedir(belgelenmelidir).

Ülkemizde yeni kurulan bazı kuruluşların kayıtlı köpek sayılarını arttırmak amacıyla tüm ırk köpeklere Resim-Video üzerinden bakıp Şecere verdiği görülmektedir. Ayrıca anne-baba kısımlarını kendiniz doldurun denmektedir. Böyle bir Şecere söz konusu olamaz. Şecere istenildiği gibi verilecek basit bir kâğıt parçası değildir. Bu ancak sizi kandırarak para alma anlamına gelmektedir. BU TÜR ŞECERELERE İTİBAR EDİP, MAĞDUR OLMAYINIZ. Şecerenizin FCI-KİF tarafından verilmiş olmasına dikkat ediniz.   

Bu tür SÖZDE Şecereler ile ırk garantisi sağlayamazsınız.   Şecere köpeğin ÜST SOYLARINI GÖSTERMELİDİR (A Şecere).

A Tipi Şecere: Köpeğin en az 3 kuşak soyunu gösteren belgedir. Köpeğin Anne ve babasının ve onların da anne, baba ve dede, anneanne ve babaannelerini gösterir. Aynı zamanda tüm bu köpeklerin katıldıkları yarışmalarda elde ettikleri başarı unvanlarını da belirttir.

B Tipi Şecere: Eğer köpeğin anne ve babası belli değilse, ama yine de 2 FCI hakemi tarafından yapılan değerlendirme sonucunda Irk Standartlarına uygun olduğu belirlenmişse B Tipi Şecereye sahip olacaktır. B Tipi Şecereye sahip olan köpeğin A Tipi Şecereye sahip köpekle çiftleşmesi ve de yine doğan 3 kuşak yavruların da A Şecere ile çiftleşmesi durumunda, 4.cü kuşak A Tipi Şecereye sahip olacaktır.

İlgili hakem değerlendirmesi ancak köpek 9 aylık olduktan sonra gerçekleştirilebilir.

Export Şecere: Eğer sahipleneceğiniz köpek yurt dışında doğduysa, ilgili ülkenin federasyonu tarafından Export Şecere düzenlenir. Ardından bu Şecere ülkenizdeki federasyon tarafından kayda alınıp Yerel Şecere düzenlenir.

Bulunduğunuz ülkede doğan yavrular için Export Şecere düzenlenmesi mümkün değildir.  

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.