Sağlık - Touche D'amour Kennel

Sağlık

Bakım

Shih Tzu, sonbaharda veya ilkbaharda hiçbir saç dökülmesi yaşamaz. Dolayısıyla bu köpek özellikle alerjisi olan kişilere tavsiye edilir. Uzun tüylerine ve neden olabilecekleri hastalık riski göz önüne alındığında, tımar için özel bakım gerekli olacaktır.

Oluşabilecek düğümleri gidermek için köpeğin haftada en az bir kez, hatta her gün fırçalamanız önerilir. Bakımı kolaylaştırmak açısından, Shih-Tzu’nun genel görünümünden ödün vermeden saçın uzunluğunu kısaltmak mümkündür. Saçların gözlere sürtünmemesi gerekir. Sık banyo yapılması da tavsiye edilir. Bunun için köpek şampuanı kullanılması gerekir.

Ayrıca kulaklarının içinin ve gözlerin de günlük olarak temizlemek gerekir. Kulaklar pamuk ve pH dengeli bir kulak solüsyonu ile temizlenebilir. Ayrıca dişlere özen gösterilmesi tartar oluşumunu ve bakteri üremesini de ortadan kaldırır. Son olarak, tırnakların düzenli olarak kesilmesi gerekir. Bu konuda tecrübeli değilseniz veterinerinizin desteğini isteyebilirsiniz.

Shih-Tzu, her 6 ila 8 haftada bir kuaföre götürülebilir.

Shih-Tzu’nun uygun şekilde bakılabilmesi için, önce ona özel beslenme ihtiyaçlarına göre uyarlanmış bir diyet sağlamak çok önemlidir. Öte yandan, durumunu kontrol etmek için onu düzenli olarak veterinere götürdüğünüzden emin olun. Bu küçük tüy yumağı için antiparazit tedavileri bu küçük tüy yumağı için kesinlikle gereklidir. Özellikle dış parazitler Shih-Tzu’nuzun ipeksi tüylerine nasıl saklanacaklarını çok iyi bilirler.

Shih-Tzu ayrıca her gün ideal olarak aşırıya kaçmadan egzersiz yapması gereken kaslı bir köpektir. İçeride veya dışarıda, Shih-Tzu’nun kas kütlesini korumak ve iyi bir zihinsel dengeyi korumak için oynaması gerekir.

Çiftleşme

Dişi Shih-Tzu köpeklerinde gebelik süresi yaklaşık 9 haftadır (60 ila 70 gün). Shih-Tzu’nun yaşam koşulları bu dönemde içerisinde optimal olmalıdır. Gerçekten de, köpeğinizin yiyecek ihtiyaçları değişir, köpeğiniz daha hassas olur ve daha fazla ilgiye ihtiyaç duyar. Hamilelik boyunca annenin ve yavrusunun sağlık durumunu izlemek için çiftleşme sonrasında düzenli olarak veterinerinize danışmanız gerekir. Gerçekten de, Shih-Tzu’nun bakımı, yaşamının farklı aşamalarıyla birlikte gelişir.

Shih-Tzu’nun doğum yapmakta zorluk çekebileceğini unutmayın. İstenmeyen gebeliklerden kaçınmak için köpeğinizi yetişkin olmadan önce sterilize etmek en iyisidir.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.